تهیه Backup از اطلاعات رایانه

پشتیبان گیری از فایل های مهم و داده های شما، بخش مهمی از تعمیر و نگهداری رایانه است، بخصوص بر روی لپ تاپ که در خطر بیشتری نسبت به رایانه ی رومیزی قرار دارند. در قسمت ابزار ویندوز ۷ ( سون ) برنامه ای به نام پشتیبان گیری و بازیابی تعبیه شده که به طور خودکار می تواند پشتیبان گیری های منظم را مدیریت کند و همچنین اطلاعات شما بر روی یک منبع خارجی مانند یک دیسک سخت جانبی، شبکه و یا حتی دی وی دی ذخیره سازی کند. برای پشتیبان گیری خودکار، می توانید از زمانبند کار ( Task Scheduler ) استفاده کنید تا تهیه ی نسخه پشتیبان در یک منبع خارجی را به شما یادآوری کند.

راه اندازی پشتیبان گیری

 1. بر روی ” Start | Control Panel | System and Maintenance | Backup and Restore ” کلیک کنید.

 2. بر روی ” Set up backup ” کلیک کنید تا پیکربندی پشتیبان آغاز شود. ممکن است ویندوز یک یا دو دقیقه وقت را صرف تجزیه و تحلیل محل نسخه پشتیبان خود کند.

 3. محلی برای ذخیره سازی اطلاعات نسخه پشتیبان خود انتخاب کنید. با توجه به این که می توانید از درایو نوری خود استفاده کنید، دی وی دی فضای کافی برای تامین نسخه پشتیبان را ندارد. همچنین می توانید از یک دیسک سخت خارجی،شبکه و درایو فلش با فضای مناسب استفاده کنید. اگر می خواهید از فایل های بزرگ پشتیبان گیری کنید یا از ایمیج سیستم ، به حداقل ۱۰ گیگابایت فضا نیاز دارید. اگر فایل هایی که از آن نسخه پشتیبان تهیه می کنید همانند اسناد متنی کوچک باشند احتمالا می توانید این کار را با چند گیگابایت انجام دهید.

 4. درایو و یا دایرکتوری که می خواهید ویندوز از آن نسخه پشتیبان تهیه کند را انتخاب کنید. نصب سفارشی به شما اجازه حذف پوشه های سنگین را می دهد در صورتی که فضای پشتیبانی شما کم است. همینطور غیر فعال کردن ایمیج سیستم در صورت لزوم برای مشکلات فضا و حجم کاربرد خواهد داشت. پس از انجام تنظیمات فوق بر روی ” Next ” کلیک کنید.

 5. بر روی ” Change Schedule ” کیلک کنید تا زمان پشتیبان گیری را با توجه به نیاز خود تنظیم کنید. زمانی را انتخاب کنید که می دانید رایانه روشن خواهد بود. اگر از کامپیوتر در پایان شب استفاده نمی کنید، برای راحتی کار، زمانی در طول شب را انتخاب کنید که از رایانه استفاده نمی کنید.

 6. کلیک کنید بر روی ” Save Settings and Run Backup ” و سپس بر روی ” Back Up Now ” کلیک کنید تا اولین نسخه پشتیبان را تهیه و تنظیمات پشتیبان گیری را ذخیره کند. پشتیبان گیری می تواند چند دقیقه و یا حتی چند ساعت وقت بگیرد با توجه به آنچه که شما از آن پشتیبانی می گیرید. پس از تکمیل فرایند، می توانید منبع ذخیره سازی جانبی ( دیسک سخت و … ) را خارج کنید.

 

با استفاده از زمانبندی برای یادآوری

 1. بر روی ” Start | Control Panel | System and Security | Administrative Tools ” کلیک و گزینه ی ” Task Scheduler ” را انتخاب کنید.

 2. ” Create Basic Task ” را در قسمت عملیات ( Action ) در سمت راست صفحه نمایش انتخاب کنید. ( منو بالا )

 3. برای Task یک نام و تعریف وارد کنید، بر روی ” Next ” کلیک کنید و سپس Trigger زمان مناسب را مشخص کنید. اگر شما در حال اجرای نسخه پشتیبان ماهانه هستید، بطور مثال، یادآور را قبل از زمان ماهانه پشتیبان تنظیم کنید. با کلیک بر روی گزینه ی ” Next ” می توانید زمان و روز هشدار را انتخاب کنید.

 4. یکی از گزینه های ” Display a Message ” و یا ” Send an Email ” را انتخاب کنید. بسته به این که آیا مایلید در زمان تعیین شده یک ایمیل دریافت کنید و یا یک پنجره پیام برای یاد آوری اتصال یک منبع ذخیره برای تهیه نسخه پشتیبان.

 5. تنظیمات مربوط به ارسال ایمیل و یا نمایش پیام را وارد کنید. پس از بررسی مجدد Task و اطمینان از درست بودن همه موارد، برای نهایی کردن کار بر روی ” Finish ” کلیک کنید.

 

تذکرات :

 • شما همچنین می توانید از خدمات پشتیبان گیری مبتنی بر ابر، مانند Carbonite و Mozy، که برنامه هایی هستند که در پسزمینه اجرا شده و بصورت زمانبندی شده پشتیبان گیری می کنند. بر خلاف Backup and Restore، این نوع خدمات از تنظیمات سیستم پشتیبان تهیه نمی کنند.

 • اگر به هر دلیلی نیاز به خاموش کردن تهیه نسخه پشتیبان داشتید، می توانید بر روی ” Turn Off Schedule ” در صفحه پشتیبان گیری کلیک کنید.

 • در هنگام مورد نیاز، با استفاده ابزار Backup and Restore فایل های خود را بازیابی کنید.

 • گزینه ی Backup and Restore از فضاهای ابری پشتیبانی نمی کند، اما می توانید با استفاده از Windows SkyDrive و Windows Live Mesh فایل های شخصی را با ذخیره ساز ابری تبادل کنید.

یک نظر برای ”تهیه Backup از اطلاعات رایانه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *