فیسبوک درمقابل گوگل پلاس

گوگل و فیس بوک دو سایت پربازدید در دنیای مجازی هستند. تقریبا نیمی از کاربران وب حداقل یک بار در روز از گوگل یا فیس بوک ( یا هردو ) بازدید می کنند. برای سالهای بسیار، این مورد با هم تداخل زیادی نداشت زیرا گوگل کاربران را به موتور جستجوی خود جذب می کرد، در حالی که فیس بوک برای طرفداران شبکه های اجتماعی کفایت می کرد. گوگل قبل از گوگل پلاس ( +Google ) یک سری شبکه های اجتماعی از جمله Orkut، Jaiku، Dodgeball، Buzz و Wave  ایحاد کرده بود، اما همه ی اینها هیچ تهدید جدی برای فیس بوک در فضای رقابت ایجاد نمی کرد. تا اینکه، در ماه ژانویه سال ۲۰۱۱، گوگل پلت فرم شبکه اجتماعی گوگل پلاس را منتشر کرد، که غول موتور جستجو را به بزرگترین و مناسب ترین رقیب فیس بوک تبدیل کرد. بسیاری از کاربران فیس بوک در عین استفاده از آن در گوگل پلاس حساب کاربری ایجاد کردند و بالعکس؛ اما اگر شما به یک منبع تحقیق برای شبکه های اجتماعی نیاز دارید، شباهت ها و تفاوت هایی بین فیس بوک و گوگل وجود دارند که بخواهید قبل از تصمیم گیری این که کدام پلت فرم برای شما مناسب تر است با آنها آشنا شوید.

تعداد کاربران
با توجه به اطلاعات وارد شده توسط ComScore، در فیس بوک حدود ۸۰۰ میلیون کاربر تا فوریه ۲۰۱۲ عضو هستند، در حالی که گوگل پلاس در دور دوم با ۱۰۰ میلیون کاربر فعالیت می کند. داده های خام نشان می دهند که فیس بوک بیش از یک سر و گردن از گوگل پلاس بالاتر است، اما باید به این مورد اشاره کرد که در عرض یک ماه کاربران گوگل پلاس به ۲۵ میلیون کاربر رسیدند در حالی که پس از گذشت سه سال از تولد فیس بوک کاربران به این تعداد رسیدند. یکی دیگر از نقاط قوت گوگل پلاس ادغام آن با سرویس جیمیل است که ۳۶۰ میلیون کاربر دارد، بر اساس اخبار غیر رسمی گوگل و وبسایت راهنما. داده های ComScore یک واقعیت جالب توجه دیگر را نشان می دهند، بطور متوسط کاربران گوگل پلاس تنها سه دقیقه در ماه را صرف گشت و گذار در محیط سایت کرده اند، درحالی که کاربران فیس بوک بیش از شش ساعت در ماه را صرف اتصال و مرور در فیس بوک دات کام کرده اند.
چت و پیام رسان
چت مبتنی بر متن در گوگل پلاس و فیس بوک بسیار به هم شبیه هستند. چند کلیک بیشتر بر روی دوستی که می خواهید با اون چت کنید، تایپ کردن پیام و ارسال آن با فشار دادن کلید ” Enter ” . با این حال تفاوت در چت هنگامی مشاهده می شود که مایل به چت تصویری باشید. فیس بوک اجازه می دهد بر روی یک نام کاربری کلیک کنید و با کلیک بر روی آیکُن دیگری صفحه تماس ویدئویی را با استفاده از افزونه اسکایپ (Skype ) برای تماس مستقیم بدون ترک وبسایت فیس بوک راه اندازی کنید. اگر فرد در درسترس نبود، می توانید یک پیام ویدئویی برای او قرار دهید تا در بازدید بعدی آن را مشاهده کند. گوگل پلاس با استفاده از سیستم ویدئو بسیار متفاوت چت مبتنی بر پلتفرم گوگل تاک ( Google Talk ) به نام ” Hangout ” به شما اجازه می دهد تا به صورت همزمان با ۱۰ نفر چت ویدئویی داشته باشید و حتی می توانید به صورت گروهی به تماشای فیلم های یوتیوب بپردازید.
بازی ها
بیش از نیمی از کاربران فیس بوک در سایت به بازی می پردازند. جای تعجب نیست که فیس بوک فعالانه در حال ترویج و توسعه بازی ها برای کاربران خود باشد. کاربران فیس بوک می توانند هزاران بازی مختلف را انجام دهند، شامل ” Angry Birds ” ، ” Dragon Age ” ، ” FarmVille ” . گوگل تا کنون حدود ۳۰ بازی را ارائه می دهد. با این حال، در بسیاری از سایت های خبری آنلاین گفته می شود که گوگل قصد دارد در این زمینه فعالیت چشم گیری داشته باشد و ممکن است بخش بازی ها به طور قابل توجهی در آینده ای نزدیک افزایش یابد.
حفظ حریم شخصی کاربران
کاربران در هر دو سایت موظف هستند از نام واقعی خود استفاده کنند. این مورد برای کسانی که مایل به حفظ هویت شخصی خود در وب هستند کمی نگران کننده است. اما فیس بوک و گوگل پلاس در تنظیمات حریم خصوصی به شما اجازه ی کنترل را می دهد که چه کسانی مشخصات شما، پست ها و رسانه ها ( تصویر و ویدئو ) شما را ببیند. سیستم حلقه یا محافل ( Cricles ) در گوگل پلاس به شما امکان اشتراک گذاشتن با گروه خاصی از دوستان یا خانواده را می دهد. به عنوان مثال، حلقه/محافل می تواند خانواده، همکاران، دوستان دانشگاهی و مانند اینها باشند که کاربران می توانند هر حلقه را به سلیقه خود انتخاب کنند. کاربران فیس بوک در حال حاضر گزینه ی مشابه برای گروه بندیدوستان و خانواده خود را دارند، اگر چه برای برخی کاربران تنها گزینه ی دیده شدن برای دوستان، دوستان دوستان و یا عمومی را خواهند داشت.

 

به مطلب دیگر ما در این باره مراجعه کنید ” فیسبوک درمقابل گوگل پلاس ۲ ” .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *