مرور اینترنت بصورت ناشناس

اگرچه بسیاری از کاربران بر این باورند که در هنگام گشت و گذار در دنیای مجازی ( اینترنت ) ناشناس هستند، اما مقدار زیادی از اطلاعات شناسایی شما در سایت هایی که به آنها رفته اید منتقل می شود. یک تاریخچه از سایت هایی که شما از آنها بازدید کرده اید بر روی کامپیوتر ذخیره می شود، حتی بعد از بستن مرورگر اینترنتی خود؛ و بسیاری از سایت ها اطلاعات مربوط به آدرس های آی پی بازدیدکننده ها و سایر داده های آماری را ثبت می کنند. برای کسانی که می خواهند بصورت ناشناس به گشت و گذار در وب بپردازند، بیشتر مرورگر های اینترنتی حالت امن را به کاربران خود پیشنهاد می کنند که کاربر را بیش از پیش ناشناس می کند.

مرورگر اینترنت اکسپلورر ( Internet Explorer )

 1. اینترنت اکسپلورر را اجرا و منوی ” Tools ” را باز کنید. بر روی گزینه ی ” InPrivate Browsing ” برای باز کردن پنجره جدید که فراخوانی حالت امن است کلیک کنید. همچنین می توانید دکمه های ترکیبی ” CTRL+Shift+P ” بر روی صفحه کلید خود را برای باز کردن پنجره ” InPrivate Browsing ” فشار دهید.
 2. کار خود را به طور معمول انجام دهید و در دنیای مجازی گشت و گذار کنید. اگر از سایتی بازدید می کنید که در آن حساب کاربری ( Account ) دارید، بایستی اطلاعات ( Username & Password ) را به صورت دستی وارد نمائید چرا که در حالت امن ( InPrivate Browsing ) هرگونه اطلاعات نظیر کوکی ها و کش از بازدید قبلی شما بارگذاری (Load ) نخواهد شد. اما اگر بار دیگر از سایت بازدید نمودید اطلاعات شما به شکل معمول ذخیره خواهد شد.

مرورگر موزیلا فایرفاکس ( Mozilla Firefox )

 1. فایرفاکس را اجرا کنید و بر روی دکمه ” Firefox ” در گوشه سمت چپ بالای پنجره کلیک کنید و گزینه ی ” Private Browsing ” و یا ” Start Private Browsing ” را انتخاب نمائید. همچنین می توانید با فشار دادن دکمه های ترکیبی ” CTRL+Shift+P ” این امکان را فعال نمائید. در پنجره باز شده بر روی ” Start Private Browsing ” کلیک کنید تا به پنجره مرور خصوصی هدایت شوید.
 2. کار خود را به طور معمول انجام دهید و در دنیای مجازی گشت و گذار کنید. به یاد داشته باشید که هیچ اطلاعات و تنظیماتی در حالت امن بارگذاری ( Load ) نخواهد شد.با مراجعه به دکمه ” Firefox ” و انتخاب گزینه ی ” Stop Private Browsing ” برای بازگشت به حالت استاندارد و بارگزاری تنظیمات خود استفاده کنید. و یا مجددا دکمه های ترکیبی ” CRTL+Shift+P ” را فشار دهید.

مرورگر گوگل کروم ( GoogleChrome )

 1. گوگل کروم را اجرا کنید و بر روی آیکُن ” آچار – Wrench ” برای دسترسی به منو کلیک کنید و گزینه ی ” New Incognito Window ” را برای ورود به پنجره امن مرورگر انتخاب کنید. پنجره جدید دارای یک آیکُن شبیه مردی ناشناس در گوشه سمت چپ بالا پنجره قرار دارد. همینطور می توانید با فشار دادن دکمه های ترکیبی ” CTRL+Shift+N ” حالب امن را فعال نمائید.
 2. برای پایان دادن به کار، پنجره را ببندید. تمامی اطلاعات و کوکی ها با بسته شدن پنجره از بین خواهد رفت.

تذکرات :

 • راه های دیگری هم برای مرور اینترنت بصورت امن وجود داره. مانند مرورگر ” TOR ” که از طریق سرورهای خود برای مخفی کردن آدرس های IP  استفاده میکنه.
 • افزونه ها ( Plugins ) می توانند به تنهایی ویژگی های رمزنگاری را برای مرورگر های محبوب اضافه کنند. کاربران فایرفاکس می توانند با استفاده از افزونه ” FoxTOR ” و یا ” U/l/t/r/a/s/u/r/f ” به گشت و گذار بصورت ناشناس بپردازند. همینطور کاربران اینترنت اکسپلورر می توانند از این دو استفاده نمایند. کاربران گوگل کروم با استفاده از افزونه ” TOR Button ” که یک دکمه برای خاموش و روشن کردن حالت رمزنگاری است دریافت نمایند.
 • برای حفاظت از اطلاعات شخصی خود، میتوانید به صورت دستی کوکی ها و دیگر داده ها را از قسمت ” Options ” و یا ” Preferences ” مختص هر مرورگر و سیستم حذف نمائید.مطمئن شوید از وبسایت ها خارج ( Log Out ) شده اید و مرور گر خود را بر روی عدم ذخیره سازی پسورد تنظیم نمائید.
 • غیر فعال کردن ” شخص ثالث ” کوکی ها. کوکی ها معمولا بر روی کامپیوتر شما ذخیره می شوند هنگامی که به سایتی مراجعه می کنید.اما برخی کوکی ها می توانند برای تبلیغات و یا اهداف مشابه از طرف سایت ها مورد استفاده قرار بگیرند. در تنظیمات مرورگر خود و انتخاب تنظیمات سفارشی ( Customize Settings ) یا معادل آن، تیک کنار گزینه ی ” Accept Third-party Cookies ” و یا گزینه ای با همین نام را بردارید.
 • مرورگر های وب اغلب بصورت کاملا ناشناخته نیستند. حتی کاربرانی که از افزونه های امن و مرورگر های جایگزین طراحی شده برای ناشناس ماندن ، گاهی اوقات با مراجعه به وبسایتی می توان آنها را ردیابی و به صورت آنلاین پیگیری کرد. اگر در اتاق های چت و برد های مخصوص پیامی ارسال کرده اید، بندانید که تمام تلاش های شما جهت ناشناس ماندن اطلاعات خود با شکست مواجه شده است.

نظر شما در باره ناشناس ماندن در دنیای مجازی چیست!؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *