شش گام فوری برای ایمیل هک شده

hack-email

hacked-email

دوستان یا آشنایانتان می گویند که شما به آنها ایمیل های اسپم یا هرز نگاره ارسال می کنید؛ دیگر نمی توانید به اکانت ایمیلتان دسترسی داشته باشید؛ به نظر می رسد که حتی اکانت فیسبوک و تیوتر و چندین اکانت شبکه های اجتماعی شما هم هک شده.

پس چه کاری باید انجام دهیم!؟ احتمالا ایمیل شما هک شده. خبر بد این که شخص دیگری اکانت شما را صاحب شده است و احتمالا خسارات دیگری هم به وجود آورده. و خبر خوب این که با این حال احتمال این وجود دارد که با چند روش ساده اون رو پس بگیرید.

پس گرفتن آنچه که مال شماست
پس گرفتن اکانت تان معمولا کار نسبتا ساده ای است. احتمالا شما با یکی از شرکت های محبوب خدمات ایمیل – یاهو، گوگل، … – سر و کار دارید پس قادر خواهید بود با پاسخ دادن به چند پرسش امنیتی که زمان ساخت اکانت آن ها را جواب داده اید کنترل اکانت را دوباره بدست آورید.
روش دیگر استفاده از یک پیام متنی یا ایمیل به دیگر حساب کاربری تان است. در این روش یک کد شما را مجبور به تأیید هویت در اکانت دیگر میکند که معمولا در صفحه بازیابی حساب قرار دارد.( ایمیل پشتیبان )

با یک ضد ویروس قوی رایانه خود را بررسی کنید
یکی از دلایل اصلی ای که با استفاده از آن ما هک می شویم ویروسی است که به رایانه ما راه پیدا می کند. این راه ورود می تواند کلیک بر روی یک لینک اشتباه، دانلود فایلی که نباید دانلود می کردید، انتقال موزیک و فیلم از فلش مموری های دوستان و آشنایان، نصب نرم افزار های مخرب و غیره باشد.
مهم نیست که چه چیزی باعث این مشکل شده، شما باید هر چه سریع تر مطمئن شوید که از شر این ویروس ها خلاصی پیدا کرده اید. در غیر این صورت، ممکن است شما رمز عبور خود را مجددا تغییر دهید و حساب کاربری خود را پس بگیرید اما به محض انجام این کار ها، دوباره هک می شوید.
یک گزینه خوب این است که یک نرم افزار آنتی ویروسی که در حال حاضر نصب نکرده اید را دانلود و نصب کنید. به سراغ شرکت های معتبر مانند نورتون، پاندا، کسپرسکی،سیمانتک و غیره بروید. زمانی که نرم افزار را نصب کنید، به شما توصیه می کند که یک اسکن عمیق در همه فایل های بر روی کامپیوتر شما انجام دهد. با پیروی از دستورالعمل های بعد از آن، قادر خواهید بود از شر مشکلات شناسایی شده خلاص شوید.

سلب اجازه همه ابزار ها و برنامه ها
از آنجا که در پاراگراف قبل از برنامه های مخرب ذکر شد، فکر می کنم این نکته مهم باشد که نگاهی به دلایل مخرب از این نقطه نظر بیاندازیم. اول از همه باید به کنترل پنل رایانه بروید و گزینه برنامه ها و ویژگی ها (Programs and Features ) را انتخاب کنید.
هنگامی که لیست نرم افزار ها و ابزار های نصب شده خود را مشاهده کردید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به آن دسته از نرم افزار هایی که به نظر اشنا نمی آیند و یا هرگز در گذشته استفاده نشده اند نگاهی بیاندازید. در صورت وجود نرم افزار نا آشنا و نا مطمئن آن را لغو نصب کنید.
بغیر از آنهایی که شما به اشتباه نصب کرده اید، همچنین برخی دیگر نیز وجود دارند که سایت هایی همچون فیسبوک و توییتر و گوگل دسترسی نصب داشته اند. با استفاده از ابزاری به نام OAuth اغلب شبکه های اجتماعی اجازه نصب ابزار سوم شخص بدون درخواست شما می گیرند برای استفاده از اطلاعات اکانت کاربری تان.
به تنظیمات فیسبوک و یا شبکه های اجتماعی دیگر بروید و برنامه های به نظر مشکوک را سلب اجازه کنید.

تغییر تمامی کلمات عبور
پس از خلاص شدن از تمامی دلایل احتمالی خسارت، باید کلمه عبور تمامی اکانت های خود را تغییر دهید. منطقی نیست که این کار را اول از همه انجام می دادیم چرا که مطمئن نبودیم رایانه ما امن است یا خیر.
هنگامی که تمامی اشکالات و برنامه های مخرب را حذف کردید، می توانید به حساب ایمیل خود بروید و رمز عبور را تغییر دهید. برای اطمینان باید همچنین رمز عبور اکانت های فیسبوک و تیوتر و … را نیز تغییر دهید. از رمز های عبور ساده مانند نام و نام خانوادگی،یا اعدادی مانند ۱۲۳۴ دوری کنید. هر چه رمز عبور طولانی تر و شخصی تر، تشخیص آن سختر و دشوار تر خواهد بود.

به دوستان خود هشدار دهید
احتمالا دوستان یا آشنایان شما زمانی که ایمیل شما هک شده بوده است ایمیلی دریافت کرده اند
ایمیل هایی مانند لینک به وبسایت های مشکوک، فایل هایی برای دانلود ، تصاویری که روی آن کلیک کنند و یا درخواست اطلاعات شخصی مانند حساب بانکی که شما فراموش کرده اید و … که بسیار خطرناک هستند.
به همین دلیل، یک گام کلیدی این است که به دیگران اطلاع دهید که ایمیلتان هک شده است. به این ترتیب، از وضعیت آگاه خواهند بود از اعتماد بیجا اجتناب خواهند نمود. چرا که ممکن است آنها علاقه داشته باشند که بر روی هر چیزی که شما ارسال می کنید کلیک کنند و یا اطلاعاتی را که در خواست کردید بی پروا در اختیار قرار دهند. پس اطمینان حاصل کنید که این کار را سریع انجام دهید تا آسیب های احتمالی بعدی کاهش پیدا کند.

بررسی تنظیمات اکانت
چیز دیگری که باید بررسی شود، تغییرات احتمالی ای است که بر روی اکانت هک شده شما وجود دارد. زمانی که مجددا دسترسی به اکانت را بدست می آوریم، اغلب فراموش می کنیم که درست چند دقیقه قبل، شخص دیگری به به اکانت ما دسترسی داشته؛ و آن شخص می تواند اطلاعات مهمی را حذف کند، به مخاطبین تان ایمیلی ارسال کند، و یا اطلاعاتی را تغییر دهد مانند ایمیل پشتیبان. به همین دلیل، پیشنهاد میکنیم به تنظیمات اکانت خود رفته و اطلاعات مهم را بررسی کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *