افزایش سرعت رایانه با Defragment

کامپیوتر یا لپتاپتون خیلی کند اجرا میشه؟ دلیل این اشکال ممکن از وجود فایل های تکه تکه شده بر روی دیسک سخت (Hard Drive Disk) باشد. اینجاست که یک نرم افزار یکپارچه سازی (Defragment) به کمک می آید و از انبوه داده های موجود مراقبت می کند. عمل تکه تکه شدن فایل ها، زمانی رخ می دهد که داده ای حذف شود و یا در محل خود، برای مدت طولانی نگهداری شود. این دلیل باعث می شود که عملیات خواندن داده ها بر روی دیسک سخت مدت زمانی طولانی تری را صرف کند. یکپارچه سازی های برنامه ریزی شده می توانند تفاوت های چشمگیری در نحوه رفتار کامپیوترتان ایجاد کند و باعث سرعت بخشیدن به آن و دسترسی آسان تر و سریع تر به فایل ها می شود.

 

اما آیا یکپارچه سازی باعث سریع تر شدن هارد دیسک می شود؟
جواب مختصر به این پرسش : بله! یکپارچه سازی هارد دیسک رایانه تان می تواند به اجرای سریع تر آن و سلامت کلی درایو کمک کند. همچنین، جلوگیری از تکه تکه شدن فایل ها باعث می شود زمان پاسخگویی HDD به حداقل برسد.
معمولا چه زمانی برای یکپارچه سازی باید انتخاب شود؟
هیچ قانون یا بایدی برای این کار وجود ندارد، بسته این که اغلب فایل هایتان را چقدر اضافه، حذف و یا جابجا می کنید، به طور میانگین یک بار در ماه مناسب است. برای مثال؛ شخصا هفته ای یک بار عملیات یکپارچه سازی را بر روی رایانه خودم اجرا می کنم.
آیا نیازی هست که نرم افزار یکپارچه سازی خاصی خرید کرد؟
تا حدودی، خیر…اما به کسانی که واقعا به سرعت رایانه خود اهمیت می دهند پیشنهاد می شود آنها را امتحان کنند.
من از ابزار یکپارچه سازی ویندوز استفاده می کنم که بسیار مناسب و دقیق عمل می کند و به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است. در واقع نرم افزار های یکپارچه سازی رایگان، تا حدودی همان کار نرم افزار های غیر رایگان را انجام می دهند. همچنین، برخی نرم افزار های آنتی ویروس مانند نورتون یک ابزار یکپارچه سازی نیز درون خود تعبیه کرده اند که می توان از آنها هم استفاده کرد.
آیا یکپارچه کردن فایل ها، کامپیوتر را سریع تر می کند؟
بله، بر اساس رایانه خود من، تقریبا سرعت کلی کامپیوتر ۲۰-۳۰ درصد افزایش داشته است، که ممکن است به نظر خیلی زیاد نباشد اما از هیچ بهتر است. با این عمل زمان دسترسی به فایل ها و پوشه ها افزایش یافته و به اجرای روان رایانه و همینطور سالم نگه داشتم HDD کمک فراوانی می کند.

 

در مطالب بعدی سـامـآن پنج نرم افزار مناسب برای عملیات یکپارچه سازی دیسک سخت معرفی خواهد شد. پس با ما همراه باشید…

مطالعه “پنج نرم افزار یکپارچه سازی دیسک سخت” پیشنهاد می شود.

یک نظر برای ”افزایش سرعت رایانه با Defragment

  1. Pingback: پنج نرم افزار یکپارچه سازی دیسک سخت | سـامــآن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *