چگونه سیگنال شبکه Wi-Fi را بهبود بخشیم

Wi-Fiwifi-signal-samon از امواج رادیویی محسوب می شود ، و خیلی چیزها نیز می تواند باعث ایجاد تداخل آن شود. اما یک سیگنال وای-فای قوی تر می تواند عملکرد سریع تر و فاصله پوششی بهتری داشته باشد. بنابراین برای دریافت سینگال پرقدرت و مطلوب، تنظیمات مناسب روتر و موقعیت صحیح آن اهمیت ویژه ای دارد.

آنتن را رو به بالا تنظیم کنید
معمولا روتر ها دارای آنتن فیزیکی قابل تنظیم هستند. اغلب آنتن ها به صورت افقی در کنار روتر قرار داده شده اند. برای حداکثر قدرت سیگنال، آنتن روتر خود را به صورت عمودی و روو به بالا تنظیم نمایید. اگر روتر شما دارای دو آنتن بود آن ها را در جهات مختلف قرار ندهید. فقط روو به بالا!

موقعیت مناسب برای روتر
توجه داشته باشید که در کجا روتر خود را قرار می دهید. اگر یک خانه یا دفتر کار بزرگ دارید، روتر را تقریبا نزدیک وسط آن محل قرار دهید تا به صورت کلی همه نواحی را پوشش دهد. اگر روتر را در انتهای ساختمان قرار دهید، مسلما در انتهای دیگر سیگنال ضعیف ( و یا هیچ ) دریافت می کنید.
برای پوشش حداکثر، روتر باید در نقطه ای بلند باشد. بدترین مکان برای قرار دادن روتر روی زمین است! اگر برایتان مقدور است آن را در بالای قفسه کتاب و .. قرار دهید.

جلوگیری از تداخل سیگنالی
روتر را نزدیک اشیاء فلزی بزرگ مانند قفسه فلزی و یا کابینت قرار ندهید. این موارد می تواند سیگنال را ضعیف کند. فلز یا دیوار های سنگی می توانند سیگنال را مسدود کنند، در حالی که چوب و دیوار گچی هیچ مشکلی به وجود نمی آورند.
اما ممکن است نتوانید تمام این منابع تداخل را از بین ببرید. مانند مایکروویو ها، تلفن های بی سیم، و … که می توانند در فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتزی وای-فای تداخل ایجاد کنند.
اگر یکی از این وسایل و دستگاه ها، در سر راه روتر و لپتاپ شما باشند باعث ایجاد تداخل و کاهش سیگنال می شوند. پس برای افزایش قدرت سیگنال سعی کنید این گونه وسائل را جابجا کنید. حتی می توانید یک تلفن جدید تر با بازه فرکانسی ۵٫۸ گیگاهرتز تهیه کنید در آن صورت با فرکانسی متفاوت استفاده خواهد شد و تداخلی در وای-فای ایجاد نمی شود.

بهترین کانال وای-فای را انتخاب کنید
اگر در منطقه ای هستید که تعدا زیادی شبکه وای-فای قرار دارد – مانند آپارتمان و یا … –  شبکه ی وای-فای همسایگانتان احتمالا با شبکه شما باعث ایجاد تداخل میکند!
برای به حداقل رساندن این تداخل، اگر می توانید روتر خود را به نقطه ای دور تر از نقطه دسترسی ( access point ) آنها انتقال دهید. برای مثال، اگر روتر خود را در کنار دیوار اتاقتان قرار داده باشید، ممکن است همسایه تان روتر خود را دقیقا طرف دیگر همان دیوار قرار داده باشد.
با این حال، بهترین کاری که می توانید انجام دهید تغییر به یک کانال وای-فای متفاوت است. شما می توانید با رفتن به تنظیمات روتر خود به این گزینه دسترسی داشته باشید.
ممکن است این انتخاب با توجه به آزمایش کردن آنها برای پیدا کردن بهترین ـشان کمی سخت باشد، اما می توانید با استفاده از نرم افزار آنالیز ( Wi-Fi Analyzer ) که برای دستگاه های اندروید ساخته شده است کمک گرفته و بهترین شبکه وای-فای نزدیک به خود را پیدا کنید. متأسفانه به دلیل محدودیت هایی که اپل بر توسعه دهندگان نرم افزارهای این تلفن هوشمند قرار داده است این نرم افزار برای آیفون و یا آیپد در دسترس نیست.

تمام آنچه که باید انجام دهید این است که روتر خود را در موقعیت مناسب قرار دهید و یک کانال ایده عالی و مناسب برای آن انتخاب کنید. و البته! خرید یک مودم با پشتیبانی از استاندارد های مدرن وای-فای نیز می تواند به افزایش سرعت و قدرت سینگال کمک شایانی کند.

 
نظر شما چیست!؟ اگر راه حل دیگری برای افزایش قدرت سیگنال دارید آن را در قسمت نظرات با ما و سایر کاربران در میان بگذارید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *