پروتکل SSL چیست؟

ssl-secure

وقتی وب پا به صحنه اجتماع گذاشت، از آن فقط برای توزیع صفحات وب ایستا استفاده می شد. چیزی نگذشت که برخی شرکت ها به این صرافت افتادند تا از وب برای تراکنش های مالی، مانند خرید کالا با کارت اعتباری و بانکداری برخط و .. استفاده کنند. این قبیل کاربرد ها احتیاج به اتصال امن دارند. شرکت نت اسکیپ در آن زمان به این نیاز پاسخ داد و امروزه این نرم افزار و پروتکل آن کاربرد گسترده ای یافته است.

کلید امنیتی SSL
SSL مخفف Secure Socket Layer یا لایه سوکت امن است و یک پروتکل (مجموعه ای از قوانین ) برای تأمین امنیت اتصالات وب می باشد. SSL بر اساس به اشتراک گذاری کلید رمزگذاری شده و یا پسورد عمل می کند.این کلید به صورت جفتی ایجاد می شود، یکی کلید عمومی و دیگری کلید خصوصی. زمانی که کلید ها بین دو طرف ارتباط معامله می شوند، این پروتکل تضمین می کند که تنها آن دو طرف در حال ارتباط با هم مبادله انجام دهند و نه یک هکر. همچنین این پروتکل اطمینان انتقال نیافتن داده به شخص دیگر را نیز می دهد.

 

تکنیک های رمزنگاری
SSL با استفاده از تکنیک های رمزنگاری برای انتقال داده ها و اطلاعات شخصی عمل می کند. داده های رمزنگاری شده قابل فهم نیست مگر آنکه مورد بررسی دقیق و یا تحت فرآیند پروتکل SSL ترجمه شود. پروتکل SSL به دنبال کلید توافق(تبادل موفقیت آمیز کلید ها یا پسورد ها،همچنین امضا نیر گفته می شود ) ، احراز هویت، سازوکار و مکانیسم انتقال امن و عدم انکار (اثبات داده های ارائه شده ) است.
امنیت انتقال داده های از طریق یک تابع با نام هش ( الگوریتمی که مقادیر داده ای بزرگ را به مقدار کم کاهش میدد ) تضمین می شود.

 

تاییدیه های شخص ثالث SSL
چیزی که باعث می شود پروتکل SSL به یک امنیت قوی برسد، استفاده از احراز هویت شخص ثالث است که مناسب برای خرده فروشها، کسب و کار ها و کسانی که از آن استفاده می کنند است. این فرایند با ایجاد یک کلید عمومی و یک کلید خصوصی برای خود سرور و تمامی ارتباطات خورده فروش آغاز می شود. پس خورده فروش ابتدا باید یک گواهی SSL را خریداری کند که نشان دهنده و تایید کننده یک شخص ثالث است.

2 نظر برای ”پروتکل SSL چیست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *